Slide
Slide
Slide
previous arrow
next arrow

Przedsięwzięcia dofinansowanego przez WFOŚiGW w Katowicach

Akcja edukacyjno – informacyjna „Bezpiecznie i Ekologicznie”
w ramach EE 4.1. Programu edukacji ekologicznej, kampanie i akcje edukacyjno – informacyjne, w tym przedsięwzięcia związane z obchodami świąt ekologicznych

Cel akcji:

 • Aktywizacja OSP i społeczności lokalnej
 • Edukacja na rzecz ekologii i zrównoważonego rozwoju
 • Zwiększenie świadomości społeczności lokalnej jak wiele plastiku zużywamy i wskazanie jak go ograniczać
 • Zwiększenie świadomości z zakresu ekologii, segregacji i odnawialnych źródeł energii

Do realizacji założeń posłużyły:

 • konkursowa zbiórka PET realizowana przy współpracy OSP
 • ulotki dotyczące segregacji i oze
 • prelekcje, akcje edukacyjne nauka poprzez zabawę
 • materiał dydaktyczny (biuletyn informacyjny)

Wychodząc naprzeciw Fundacje Razem Możemy Więcej Largo postanowiła zaktywizować OSP, społeczność lokalną zaangażować do wspólnego działania na rzecz ochrony środowiska, walki z zanieczyszczeniami oraz edukacją z zakresu ekologii.

Tworzywa sztuczne generują olbrzymie koszty, związane m.in. z emisją gazów cieplarnianych czy zagospodarowaniem odpadów. Z segregacją odpadów mamy nadal problem, zwłaszcza w zabudowie wielorodzinnej. Należy pamiętać, że nie jest to kwestia wyboru, tylko obowiązek wynikający z ustawy. Nie da się osiągnąć wymaganych poziomów recyklingu bez przekonania mieszkańców, że jest to nasza wspólna, ważna sprawa. Dlatego stawiamy przede wszystkim na edukację, zarówno wśród najmłodszych, którzy nie tylko sami nabierają dobrych nawyków, ale również starszym, którzy już nawyki praktykują. W tym celu przy współpracy z OSP zorganizowaliśmy powiatową zbiórkę plastikowych butelek i nakrętek wśród mieszkańców powiatu kłobuckiego, połączoną z prowadzoną przez OSP akcją edukacyjną.

Zorganizowano Konkurs z nagrodami dla Strażaków OSP w powiecie kłobuckim (zbiórka PET i zakrętek). Strażacy podczas zbiorki edukowali mieszkańców powiatu o konieczności segregacji i udostępniali materiały  w postaci ulotek, które przypomną o konieczności segregacji i jej umiejętnemu stosowaniu. Zebraliśmy ponad 2,5 tony PET. Dziękujemy za aktywny udział zarówno OSP jak i mieszkańców powiatu kłobuckiego.

 

 

Wykaz 30 jednostek zgłoszonych do konkursu biorących udział w akcji ekologicznej:  

Gmina / OSPLiczba strażaków
Gmina Kłobuck
1.OSP Kłobuck5
2.OSP Biała4
3.OSP Łobodno6
4.OSP Kamyk5
5.OSP Libidza4
6.OSP Nowa Wieś4
7.OSP Lgota4
Gmina Lipie
8.OSP Szyszków4
9.OSP Parzymiechy4
Gmina Przystajń
10.OSP Przystajń4
11.OSP Wrzosy Brzeziny4
Gmina Popów
12.OSP Zbory3
13.OSP Więcki4
14.OSP Popów3
15.OSO Wąsosz Górny5
Gmina Wręczyca Wielka
16.OSP Wręczyca Wielka4
17.OSP Czarna Wieś4
18.OSP Kalej4
19.OSP Truskolasy5
20.OSP Hutka6
21.OSP Piła Pierwsza3
Gmina Opatów
22.OSP Zwierzyniec I4
23.OSP Opatów4
24.OSP Iwanowice Małe4
Gmina Krzepice
25.OSP Krzepice4
26.OSP Starokrzepice4
27.OSP Zajączki II4
Gmina Panki
28.OSP Panki4
29.OSP Praszczyki4
Gmina Miedźno
30.OSP Mokra4

Razem 30 jednostek OSP zaangażowanych w akcje ekologiczną i biorących udział w konkursie ponad 125 strażaków OSP z powiatu kłobuckiego zaangażowanych w edukowanie społeczności lokalnej.

10 września 2022 poznalismy wyniki a oficjalnego wręczenia nagród dokonano na oficjalnej scenie głównej 11 września 2022 roku na podium w konkursie OSP stanęło  30 jednostek.  Przedstawiciele Fundacji wraz z Przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach tj. Panem Prezesem Tomaszem Bednarkiem wręczyli nagrody dla najwytrwalszych:

OFICJALNE WYNIKI

 • I OSP Truskolasy – 151 kg
 • II OSP Kłobuck – 150,2 kg
 • III OSP Parzymiechy – 148,7 kg
 • IV OSP Zwierzyniec I – 147 kg
 • V OSP Zajączki Drugie – 145,7 kg
 • Pozostałe 25 jednostek ex aequo zajęły kolejne miejsca na podium.

Serdecznie gratulujemy wytrwałości  i chęci do aktywizacji społeczności lokalnej udowodniliśmy że RAZEM NAPRAWDE MOŻNA WIĘCEJ i wsparliśmy działania ekologiczne w powiecie kłobuckim.

 

Konkurs ekologiczny dla mieszkańców realizowany w terminie 10-11.09.2022 roku

Prezentowaliśmy i udowadnialiśmy, że segregowanie odpadów może być przyjemne i zarazimy nim całe rodziny. Zebrane butelki mieszkańcy mogli niszczyć siłą swoich mięśni. Sprowadzony ENERGO ROWER – Niszczarka do butelek PET, zasilana prądem wyprodukowanym siłą nóg, to urządzenie, które wpisuje się w nurt ekologicznego stylu życia. W dzisiejszych czasach kiedy utylizacja tworzyw sztucznych staje się problemem na światową skalę, ważne jest aby chociaż w małym zakresie móc przetwarzać plastikowe odpady. Dzięki niszczarce plastikowe butelki i opakowania można przemielić na drobne kawałeczki. Pedałowanie na Energo Rowerze wytwarza energię potrzebną do zasilania urządzenia. Najwytrwalsi zawodnicy konkursu którzy zniszczyli najwięcej butelek za pomocą roweru otrzymali wartościowe i wytrzymałe zgniatarki do butelek.

W konkursie wzięło udział 78 mieszkańców powiatu, pozostali uczestnicy projektu nie chcieli rywalizować ale podejmowali próby niszczenia butelek PET.

Lista zwycięzców, którzy odebrali nagrody

 1. DRIUSZ WOJNOWSKI
 2. JAN MADALIŃSKI
 3. NICOLAS SMITCH
 4. RADOSŁAW ZAWADA
 5. PIOTR SZEWCZYK
 6. WIESŁAW ŚCIEBURA

 

Nagrody zostały wręczona na scenie głównej przez przedstawiciele Fundacji wraz z Przedstawicielem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach tj. Panem Prezesem Tomaszem Bednarkiem.

Zwycięzcą serdecznie gratulujemy i życzymy aby segregacja i dbałość o środowisko towarzyszyła im w życiu codziennym. Nagrody w postaci niszczarek posłużą do zmniejszania ilości składowanych materiałów PET.

Ponad to podczas 2 dniowego eventu zorganizowaliśmy prelekcje ekspertów z zakresu segregacji i odnawialnych źródeł energii, zorganizujemy akcje gaszenia paneli fotowoltaicznych przez jednostki OSP na odpowiednio przygotowanym terenie, z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. 

Stworzone przez nas ulotki informacyjne dotyczące PET i segregacji, które udostępniali Strażacy podczas konkursowej zbiórki były również kolportowane podczas wydarzenia. Stworzyliśmy również biuletyn informacyjny dotyczący segregacji i odnawialnych źródeł energii, który rozkolportowaliśmy wśród mieszkańców podczas dwudniowych zmagań ekologicznych